רובנו לא עוצרים לרגע לתהות על מוצאם של פריטים שאנו משתמשים בהם על בסיס יומיומי. בני האדם הם יצורים סתגלתניים מטבעם וזה רק הגיוני שלא נתעמק בשורשיהם ההיסטוריים של אותם פריטים ונקבל אותם כמובן מאליו. עם זאת, ברגע ש"נופל האסימון" ומתחילים להתעניין במקורות של אותם פריטים שימושיים, מתגלים דברים מדהימים המביאים להערכה מחודשת וליראת כבוד לנוכח ההיסטוריה העשירה שלהם.

 

אנו ב-CarryOnline שואפים לא רק לספק מוצרים, אלא גם להרחיב את הידע של לקוחותינו על המוצרים שאנו מציעים.

 

הדקו חגורות והיכונו למסע מטלטל ומרגש בהיסטוריה של הארנקים.

 

 

הארנק בראשית דרכו

 

הארנק הוא אביזר שימושי ואפנתי נפוץ ביותר הנתפס כיום כמובן מאליו, אך האמת היא שמדובר בפריט שהולך ומתפתח לצד האנושות מאז המצאת המטבע במאה ה-6-7 לפנה"ס. סיפורו של הארנק קשור קשר הדוק בתולדות המטבע. הטיעון הזה קיבל גושפנקא רצינית בשנת 2003, כאשר ארכיאולוגים חשפו תגלית מרעישה בארצנו הקטנטונת: ארנק ובו 9 מטבעות כסף מתקופת בר כוכבא הנתגלה במערה קטנה בשמורת עין גדי. ארנקים מסוג זה, המיועדים להכלת מטבעות, היו נפוצים במשך שנים רבות, אך כאשר שטרות הכסף פרצו בסערה לחברות המערב במאה ה-17, הארנקים הוסיפו להתפתח.

 

ארנק מטבעות לגבר מהמאה ה-17 (מספרד או מאיטליה)

 

עד הופעת השטרות, ארנקים שימשו רק לאחסון מטבעות והיו דומים יותר לשקיקים. המילה העברית “ארנק” מקורה במילה היוונית “ארנקיס”, שפירושה עור כבש. זה רק הגיוני בהתחשב בכך שזה בדיוק החומר שממנו ייצרו בדרך כלל ארנקים. ככל הנראה, המטבעות הראשונים נעטפו בעור או בד, ורק כאשר השימוש במטבעות התפשט בעולם עלה הצורך באביזר שיאפשר לשאת אותם בקלות ובבטחה, וכך הופיעו הארנקים והתיקים לראשונה.

 

צורת המטבעות השפיעה על התפתחותו של הארנק, וכאשר מטבעות אירופיים הפכו לדקיקים ביותר במאות ה-12-13, הארנקים הותאמו לכך וחולקו לתאים. מהמאה ה-14 ועד המאה ה-16 בקירוב (תקופת הרנסנס) הארנקים הפכו לאביזר בלתי נפרד מהבגד. חוץ מהיותו אביזר שימושי, הארנק נחשב גם לתוספת מקושטת לחגורה ולכן היה מעוטר מאוד לעיתים.

 

 אילוסטרציה של ארנק ארוג משנת 1884

 

החל מימי הביניים הארנקים הפכו למתוחכמים ומקושטים יותר ונתלו מהחגורה בדרך כלל. בשורה אופנתית חדשה בשם כיסים לבגדי גברים ביטלה את הצורך בארנק ואפשרה לגברים לאחסן כסף בתוך בגדיהם. ארנקי עור לנשים הפכט בעקבות זאת לאביזר נשי בעיקר ולחלק מרכזי מאוד במלתחה של כל אישה המכבדת את עצמה.

 

 

הארנק המודרני

 

עד למאה ה-18 עיצוב הארנק נקבע ע"פ השימושים שלו וגם לפי צו האופנה ומגמות חברתיות (מה שנקרא היום “טרנד”). הארנק התפתח יחד עם מגמות משתנות באופנת הלבוש. הוא הפך קטן, מעודן ומשוכלל יותר, והיה לאבזר חובה בעיקר בקרב האצולה והבורגנות.

 

עידן הנאורות של המאה ה-18 הביא עמו תמורות בכל תחומי החיים. אחד השינויים הכי משמעותיים היה בתפיסת תפקידו של הכסף. צורתו של הארנק השתנתה עד מאוד עם המצאת שטר הנייר. מרבית ארנקים הותאמו לשמירת מטבעות בלבד או לשמירת שטרות נייר. ארנקים המכילים מקום לשטרות ולמטבעות יחדיו לא היו שכיחים בכלל באותה תקופה. המהפכה התעשייתית חוללה שינויים טכנולוגיים בתהליכי הייצור, שהביאו להגדלה ולהוזלה משמעותית של התפוקה.

 

הארנק המתקפל שאנו מכירים כיום הגיע לגודלו בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20 עם המצאת כרטיס האשראי הראשון בשנת 1951. הארנק הכיל תאים רבים והיה מיוצר מחומרים עמידים וקלילים. הדגש היה על אחסון כרטיסים, וחשיבותם של המטבעות והמזומנים נותרה בעינה אך הופחתה באופן ניכר. עיצוב הארנקים לא השתנה באופן ניכר לאורך רוב סוף המאה ה-20. בימנו אנו, אפשר למצוא ארנקים במספר רב של צבעים, צורות ועיצובים: ארנקי עור אמיתי או טקסטיל דמוי עור וארנקים מחומרים שונים כמו אריגים, חומרים פלסטיים.

 

ארנק עור גדול מבית המותג Lee Cooper - דגם Ryhtem

 

הארנק הפך בשנים האחרונות לאביזר אופנה בסיסי ופרקטי, לא בשונה מאוד מתיק או משעון. ייעודו המקורי לאחסון של כסף הפך למשני עם ההשתלטות של כרטיסי האשראי והתשלום הוירטואלי על העולם המודרני בו אנו חיים. עם זאת, היכחדותם של השטרות והמטבעות לא נראית באופק, ולכן הארנק הוא עדיין אלמנט חשוב מאוד במתלחתם של מרבית האנשים בעולם. מתברר שארנק הוא לא רק אבזר אפנתי יומיומי, אלא פריט מלא היסטוריה עשירה המלווה את המין האנושי מזה שנים רבות מאוד.

 

החנות הוירטואלית שלנו מציעה מגוון רחב של ארנקים לנשים ולגברים במחירים המשתלמים ביותר בארץ. אנו מזמינים אתכם לגלוש באתר ולבחור את הארנק המושלם עבורכם.

 

ארנק נשים מבית המותג Emporio Valentini | מרץ - אוסטרליה

 

אל תשכחו – ארנק הוא לא רק אבזר יומיומי.

הוא גם סמל לסטייל, למעמד, ולהיסטוריה משותפת ארוכה ביותר עם המין האנושי.